2 Eylül 2012 Pazar

Antakya’da Neler Oluyor? Antakyalılar korkuyorlar? Peki Neden Korkuyorlar?Antakya insanları yüzlerce yıldır farklı kültürlerle yaşadıkları sorunsuz ve saygıya dayalı hayatı kaybetmekten korkuyor.
Antakya’daki barış ikliminin bozulmasından korkuyorlar.
Mezhep savaşından komşuları ile birbirlerine düşürülmekten korkuyorlar.
Esad’ın devirmek isteyenlerin amaçlarının demokrasi getirmek olmadığını, iktidarı ele geçirip Alevileri, Hıristiyanları, Dürzileri ve laikleri baskı altına almak daha doğrusu yok etmek istedikleri için korkuyorlar.
Krallıkla yönetilen Katar ve Suudi Arabistan’ın arkasında olduğu yeni bir Suriye iktidarında demokrasinin ileri değil geri gidecek olmasından korkuyorlar. Sık sık Irak örneğini veriyorlar.
Mezhepsel ve etnik özgürlüklerden çok Evrensel demokrasi ve insan haklarını benimsemiş Antakya halklarının Suriye muhalefetinin iktidara gelmesi durumunda bu haklardan çok uzağa düşmekten ve hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda kalmaktan korkuyorlar.
Savaşla barışın gelemeyeceğini bildiklerinden savaşın her an başlamasından korkuyorlar.
Hür Suriye Ordusu mensuplarının dünyanın radikal dinci savaşçılarını içinde toplayarak ve arkalarında hükümetin ve yerel yöneticilerin desteğini de alarak şehirde boy göstermeleri insanları korkutuyor.
Suriye’deki şiddet ortamından kaçan sivil mültecilere karşı olmadıklarını ancak aralarına karışan silahlı kişilerin kentin güvenliğini ciddi bir şekilde tehdit ettiklerini için onlardan korkuyorlar.
Alevi olmalarından dolayı Tayyip Erdoğan hükümetinin yani kendi devletlerinin onları sahipsiz bırakıp Suriyeli muhaliflere arka çıktığını ve böyle devam ederse kendilerini korumak için zamanla silahlanmak zorunda kalmaktan korkuyorlar. Annem korkuyor, ablam korkuyor, komşular korkuyor, Sunni Antakyalı, Hıristiyan Arap, Ermeni de korkuyor.

Antakyalılar sadece korkmuyorlar aynı zamanda insan haklarına temelinde Sünniler başta olmak üzere Suriye’de yaşayan bütün kesimlerin özgürlüklerini yaşamalarını, çatışmaların bitmesini ve bütün tarafların da dahil olacakları daha demokratik sisteme geçilmesini öneriyorlar. Bu yüzden Esad'a geçiş için daha fazla zaman tanımak gerektiğini düşünüyorlar. Antakyalılar savaş istemiyor. Dün 1 Eylül Barış Gününde bu korkuları ve özlemleri haykırmak için sokağa dökülen Antakyalılardan bir gencin konuşması her şeyi anlatıyordu. “Hatay’daki Alevileri katletmek istiyorlar. Biz bunlara Hayır diyoruz. Burada halk iç içe. Sunnisi ile Alevisi ile Kürdü ile, Hıristiyan’ı ile iç içe yaşıyoruz. Biz kavga istemiyoruz. Savaş istemiyoruz”.

Mehmet Ateş
Servas Türkiye Barış Sekreteri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder